Претражи овај блог

понедељак, 6. март 2017.

Wellness i spa turizam

Spa wellness turizam se prema gruboj podeli može svrstati u zdravstveni turizam. Ipak, za razliku od klasičnog banjskog zdravstvenog turizma spa wellness tuziram je u vezi sa klijentima koji imaju dobro zdravlje i žele da to zdravlje održe.




Glavni klijenti wellness i spa turizma su individualci, parovi bez dece i ljudi srednjeg starosnog doba.



Postavlja se pitanje KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU WELLNESS I SPA CENTRA?

U osnovi, oba pojma se tiču zdravlja, ali sama značenja se itekako razlikuju. 

*Spa je skraćenica za “sanus per aquam”, što u prevodu sa latinskog predstavlja “zdravlje iz vode”. U praksi to znači da u svakom centru koji kao primarni sadržaj bazira na vodi, idealno termalnoj ili lekovitoj (što nije čest slučaj), imamo i opravdanje da ga nazovemo spa centrom.
*Pojam wellness nema nikakve direktne veze sa vodom. Nastao je kao kovanica američkih izraza “Well being” i “Fitness”, i označava zdrav koncept života. Ako povežemo to sa centrima, praktično je to neki zdrav centar, u kome su vaše aktivnosti usmerene ka zdravom životu.

Tu se negde i spajaju spa i wellness pojam, u tački koju zovemo zdravlje, što u praksi znači da oba centra teže održavanju zdravih životnih navika.



Rečnik nekih spa & wellness pojmova:
Aromaterapija - skup postupaka u kojima se koriste prirodni lekoviti sadržaji, aroma ulja, aroma balzami, aroma para i različiti biljni preparati u svrhu očuvanja i unapređenja zdravlja, terapije zdravstvenih poremećaja, a posebno za relaksaciju i negu lica i tela. Aromaterapija se primenjuje u skladu sa individualnim potrebama klijenata.
Ayurveda - poreklom iz Indije, važi kao najstarija metoda koja dokazuje da isključivo očuvanje ravnoteže duha i tela čini zdravog čoveka. Ayurveda preporučuje poseban način življenja, režim ishrane, vežbe disanja, meditaciju, masaže i načine čišćenja, koje terapeut prilagođava svakom pojedincu. Efekti ovih terapija su jačanje imunog sistema, omekšavanje kože i postizanje duboke relaksacije i duhovnog mira.
Opis nekih ayurvedskih masaža:
  1. Abhyanga - masaža celog tela sa posebnim uljima koje terapeut priprema posebno za svakog pojedinca. Mogu je izvoditi dva terapeuta istovremeno i tada je reč o sinhronizovanoj abhzangi. Blagim masiranjem toplim uljima postiže se relaksirajući i lekovit efekat koji prija umornom telu i oslobađa ga stresa.
  2. Marma - otvaranje energetskih tačaka.
  3. Karna purana - masaža ušiju toplim uljima.
  4. Shirodana - masažom se pokušava postići potpuni mir, opuštanje i regeneracija nervnog sistema. Specijalno ulje utiče na centar svesnog doživljaja, na čelo, mesto tzv. trećeg oka.
  5. Antiaging - način kojim se podstiče zdravo starenje. Odnosi se najčešće na proizvode i tretmane koji se koriste ili kombinuju u borbi protiv procesa starenja kože.
  6. Svedana - parna kupatila sa posebnim biljnim preparatima koji aktiviraju metabolizam.
  7. Shiroabhyanga - masaža glave, vrata, ramena i leđa toplim uljima koja opuštaju napete mišiće.
  8. Mukabhyanga - kozmetička masaža lica i dekoltea. Čišćenje i nega prirodnim preparatima i uljima deluje na kožu tako da postaje nežna i sveža.
  9. Padabhyanga - masaža stopala toplim uljima koja opušta umorne noge.

Blato - prirodni lekoviti sastojci koji se koriste u tretmanima nege tela i lica. Postoje organski i anorganski peloidi, kao što su fango (lekovito blato), glina...
Blato bogova - detoksikacija tela termalnim blatom.
Biosauna - polusuva sauna sa temperaturom 60 stepeni C, u koju se u jednakim vremenskim intervalima, na 15 minuta, povećava vlažnost vazduha do 60 posto. 
Garshan - masaža se izvodi svilenim rukavicama. To je suva vrsta masaže koja poboljšava prokrvljenost kože i ulepšava njen izgled.
Eterična ulja - aromatični ekstrati ulja cveća, voća, lišća, korena ili drveća. Ulja sadrže ukuse, mirise i boje bilja od kojeg su dobijeni. Deluju na sva područja, fizičko, psihičko, emotivno i duhovno. 
Fango-kupka - pakovanje ili umotavanje u mineralno blato.
Fitoterapija - tretman biljem i morskim sadržajem, pomešanim aromatičnim esencijalnim uljima biljnim i cvetnim dodacima, koji se apliciraju i kombinuju masažom, pakovanjima, vodenom ili parnom terapijom, inhalacijskim tretmanima i homeopatijom.
Hammam - turska, orijentalna kupatila koja čine prostorija sa zagrejanim zidovima i parom, i prostorija sa grejnim kamenim ležajem za masažu tela, šamponiranje, četkanje i uljenje. U sklopu hamama obavezna je i prostorija za odmor i pripremu pranjem tela.
Holistička masaža - je posebno izuzetna jer deluje na biće u celini tako što uspostavlja harmoniju na mentalnom, emocionalnom i fizičkom nivou. To je masaža kojom možete umiriti misli i uvesti se u duboku relaksaciju, što nam je svima potrebno da bismo ublažili posledice savremenog života.
Kleopatrina kupka - metoda u kojoj se koriste sastojci kozjeg mleka i eteričnih ulja.
Laconium - duboko telesno i mentalno opuštanje, ugodno zagrevanje tela pre korišćenja ostalih sauna.
Reiki - japanska tehnika lečenja gde se rukama prenosi energija na telo i time se postiže duboka relaksacija i opuštanje.
Thalassoterapija - naziv potiče od grčke reči "thalassos", što u prevodu znači ,,more". U talasoterapijskim programima primenjuju se fizički i hemijski faktori mora i primorja - morska voda, morski minerali, oligoelementi, živi organizmi, alge, aerosol, vegetacija, klima, sunce, pesak.
Tai - masaža poreklom sa Tajlanda namenjena za dostizanje telesne i duševne ravnoteže.



Najpoznatije destinacije wellness i spa turizma:

SLOVENIJA - Slovenija je uprkos maloj površini bogata prirodnim lepotama, od lekovitih dejstava termalnih voda do povoljnih klimatskih uslova i neokrnjene prirodne okoline. Bez obzira na to kuda će vas odneti put, svuda ćete uživati u blagotvornim dejstvima i gostoljubivosti slovenačkih prirodnih lečilišta. U Štajerskoj ćete naći najviše slovenačkih prirodnih lečilišta. U izuzetno prijatnoj klimi zelenog Pohorja, između vinorodnih brežuljaka, jezera i polja, na vas čeka sedam termi i lečilišta. Pomurje, pokrajina kao stvorena za biciklistički izlet. Mediteranska klima koja prijatno utiče na disanje, lepote kraške oblasti i pogled na more privući će vas u Primorsku. Tamo vas očekuju dva slovenačka prirodna lečilišta. Dolenjska, zemlja vinskih podruma i zelenog Jurja, kroz koju protiče lepotica Krka, poseduje bogatu tradiciju termalizma i termalnih voda.


HRVATSKA - Posebno osmišljeni wellness i relax paketi u vodećim wellness centrima i hotelima u Hrvatskoj (Opatija, Dubrovnik itd.), zasigurno će vam pomoći da se opustite. Wellness programi sauna s kristal i kromo terapijom, parcijalna masaža leđa, refleksna masaža stopala, aroma relax masaža lica, akupresurna vitalna masaža vlasišta samo su neke od wellness usluga, koje će Vaš život učiniti ugodnijim, zdravijim i lepšim. 



CRNA GORA - biser Mediterana, po mnogo čemu posebna, smeštena je na jugu Jadranskog mora. Kao retko gde, na tako malom prostoru, može se pronaći toliko prirodnog bogatstva, lepote, pitomih plaža, bistrih jezera, brzih reka i predivnih planina. More, jezera, kanjoni, planine omogućavaju da svako pronađe najbolji način da se kvalitetno odmori. U jednom danu, radoznali putnik može sebi priuštiti jutarnju kafu na jednoj od mnogobrojnih plaža Budvanske rivijere, ručak uz pesmu ptica na Skadarskom jezeru, i večeru uz ognjište na obroncima velelepne planine Durmitor. Sve to odlikuje Crnu Goru kao turističku destinaciju koja ima dosta toga da pruži. Burna istorija ove male države, ostavila je za sobom neprocenjivo blago, koje se ogleda u istorijskim spomenicima širom ove ponosne zemlje. Plavo more sa nepreglednim plažama, nemirne vode bistrih reka i predivni planinski masivi, pomešani sa duhovima prošlih vremena, udahnuli su Crnoj Gori sve što je potrebno za jedan nezaboravan odmor. Crna Gora je ekološka država. Tom činjenicom zauzima primarno mesto na turističkim mapama. Mnogobrojni sunčani dani u letnjim mesecima i velika količina snega u zimskom periodu, određuju dva najzastupljenija oblika turizma u Crnoj Gori: primorski - letnji i zimski - rekreativni. Crnogorski gradovi protkani arhitekturom raznih perioda oduzimaju dah i na trenutak vraćaju u vreme kada su nastajali. Svojim manifestacijama, kojih ima u izobilju, turistima omogućavaju upoznavanje sa tradicijom i običajima. U poslednje vreme, prateći svetske trendove, u Crnoj Gori razvijaju se ekstremni sportovi u kojima mogu uživati i turisti.


SRBIJA - povezujući Zapad i Istok vekovima, Srbija je zemlja u kojoj se susreću i prepliću civilizacije, kulture, vere, klime i reljefi. Nalazi se u centralnom delu Balkanskog poluostrva, u jugoistočnoj Evropi. Severni deo pripada srednjoj Evropi, a geografski i klimatski delom je i mediteranska zemlja. Srbija je kontinentalna zemlja, ali kao zemlja na Dunavu ima vezu i sa udaljenim morima. Srbija je raskrsnica Evrope i geopolitički važna teritorija. Međunarodni putevi i železničke pruge, koji prolaze dolinama njenih reka, čine najkraću vezu između zapadne Evrope i Bliskog istoka. Od poljoprivrednih predela Panonske nizije na severu, preko plodnih rečnih dolina i brda pod voćnjacima u Šumadiji, reljef Srbije dalje prema jugu postepeno prelazi u planinski, bogat kanjonima, klisurama i pećinama, kao i očuvanim šumama. Planinske lepotice, nacionalni parkovi, reke i jezera, pružaju odlične lokacije za aktivan odmor u prirodi – od lova i ribolova do ekstremnih sportova. Srbija je mnogo puta u svojoj viševekovnoj bogatoj istoriji bila u središtu svetske i evropske pažnje, potpuno nesrazmerno svojoj veličini, ekonomskoj moći i broju stanovnika. Mnoge lekcije o hrabrosti, rodoljublju i borbi za slobodi mogu da se nauče u Srbiji, na svakom koraku kroz njene gradove i predele. Kulturno-istorijska baština Srbije počinje praistorijskim arheološkim nalazištima i antičkim nasleđem, a najbogatija je srpskim srednjovekovnim crkvama i manastirima, od kojih su neki uvršćeni i u svetsku UNESCO kulturnu baštinu. U Srbiji se tokom cele godine organizuju mnogi kulturni, zabavni, tradicionalni i sportski događaji, pokazujući kreativnu snagu i duhovno zdravlje ove zemlje. Danas je Srbija savremena evropska demokratska država, u kojoj svakodnevno borave raznolike grupe turista – od mladih bekpekera do učesnika kongresa i sajmova.



MAĐARSKA - ova mala država je jedna od najstarijih zemalja Evrope, nalazi se u sredini kontinenta u Srednjoj Evropi. Mađari govore jezik i predstavljaju kulturu koja se razlikuje od svih ostalih u regiji: ovo obeležje je oduvek bilo izvor ponosa i konflikta već više od 1100 godina. Ovo je zemlja - koja se može hvaliti jednim od najlepših gradova: to je Budimpešta, "dragulj Dunava" - gde se jedni pored drugih mogu naći iskopine iz rimskih vremena stara 2000 godina i turski spomenici stari 400 godina - gde se nalazi najveće jezero Srednje Evrope – Balaton, koje pruža prirodni raj za svoje posetioce - gde iz dubine potiče više stotina izvora sa lekovitom vodom. Međutim, treba pomenuti još jednu stvar, zbog koje se posetioci vraćaju, a to je legendarno mađarsko gostoprimstvo.



Нема коментара:

Постави коментар